Posted on Leave a comment

Oy ve ötesi

“Demokrasinin en önemli özelliği, her seçmene aptalca bir tercihte bulunma şansı tanımasıdır.”
Art Spander
Eğer ülkenizde demokrasi varsa, siyasi iktidarı elde etmenin yolu seçimdir. Yani demokrasi ve ayrılmaz bir birlikteliği vardır. Çünkü bireysel tercihiniz toplumsal bir tercihe dönüşür. Tabi bu da şöyle bir handikabı beraberinde getirir; bireylerin doğru sandıkları “yanlış” tercihleri siyasi sorunlar ortaya çıkarabilir veya var olan sorunları daha da ağırlaştırabilir. Hatta rejim bunalımlarına neden olabilir. Aslında vererek kullanmış olduğumuz tercih hakkı nasıl yaşamak istediğiniz, nasıl ve kimler tarafından temsil edildiğimiz konusunda kritik bir tercihtir.
Burada önemli olan bir nokta da diğer taraftakilerin siyasi erk elde etme güdüsünün ortaya çıkmasıdır. Seçime katılan siyasi partilerin halka ulaşıp seçim bildirgelerini anlatabilmesi ve bu erki elde tutmak için ya da kazanmak için çeşitli yöntemler kullanıyor. Basın, TV programları, web sayfası, miting, toplantılar, konferanslar, broşürler, sokaklara asılan bayraklar, billboardlar, sosyal medya ve daha birçok alan. Siyasi partilerin bu yöntemleri eşit ve adil bir şekilde kullanmasını, her partinin halka aynı ölçüde ulaşmasını temenni ederiz ancak bu günümüz şartlarında pek mümkün olmuyor. Bu adaletsizlik yapılan hak ihlalleri yetmez gibi bizi bir de sandık hileleriyle tanıştırdı bu siyasi erk güdüsü, iktidar hırsı ve rant tutkusu. Hile demek senin hiçe sayılman demek, senin yurttaşlığının sorgulanması demek, koyun yerine konulmak demek, senin hakkın yok benim iktidarım var demek.
Ülkemizde son zamanlarda demokrasi kavramını belki tek gerçekleştirebileceğimiz yer olan sandık bu yüzden bizim için önemlidir, sandıklara ve oylarımıza sahip çıkmak daha da önemlidir.
Demokrasiye olan inancımızı kaybetmeyelim.
Gidelim oy kullanalım ve oyumuza da sahip çıkalım. Çünkü bu küçümsenemeyecek bir iştir.
Yağmur YALÇIN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *