Müslümanlar ve Vejetaryen olmak

#Müslümanlar ve #Vejetaryen olmak

“Geleneksel Müslümanlar yarı vejeteryanlardı”

Muhammed(s.a.v.) peygamberin yediği yemeklerin çoğunda et olmazdı. O pek et tüketmezdi. O’nun için bir 《yarı vejetaryen》 dır diyebiliriz.
Yiyenlerde, zenginler yada orta-siinifdakiler, haftada bi kere yerlerdi, Cuma gununde.. fakirler ise, sende iki din-i bayramlarda, Eid ul-Fitr ve Eid ul-Addha.
Ve buna dair kanıtları Imam Malik’in Muvvatasında bulabiliriz.
Seyyidina Ömer et hakkında şunu demiştir: “Etten sakının çünkü etin bağımlılığı, şarabın bağımlılığına benzer bir bağımlılıktır.”
Diğer bir kanıt ise Muvatta’nın “Bab al-laham” et bölümünden bir hadistir. Onu sizin arastirmaniza kalmis.
İkisinde de Seyyidina Ömer vardır. Onun hilafeti sırasında insanların iki gün üst üste et yemesi yasaklanmıştı. Ve kehanet üzerine bu ifadeyi verdiğini düşünüyorum. Modern et endüstrisinin çalışmalarını biliyor musunuz? (Bir kilo etin maliyeti fiyatından daha yüksektir. Hayvanların, beslendiği buğdayı üretmek için gereken miktardan ise daha fazladır.) ABD, Kanada ve diğer Avrupa ülkelerinde etin aşırı tüketimi bunun doğrudan sonucudur.
 
Size “Beyond Beef” (Rifkin) diye bir kitap önereyim.
Sığır eti yiyen toplumların dünyaya büyük etkisi vardır. Kuran, Bakara suresinde inek öldurenlerin çevreye ve doğaya etkilerinden bahsetmekten sakınmaz. Her şey bir yana tarih boyunca geleneksel müslümanlar inek yiyici değil, kuzu ve koyun etiyle beslenenlerdi.
Inek daha pahali daha karli tabi su an..
Maksat cok para kazanmak degilmis meger.
Iyi bayramlar herkese.