ispaghula nedir psyllium

Ispaghula – Ispaghula nedir

ispaghula nedir psyllium

Ispaghula bir lif türüdür ve yığın oluşturan müshil olarak adlandırılır. Bağırsakta sıvı ile temas ettiğinde şişer ve böylece bağırsak içeriğinin hacmini arttırır. Vücuda girmez. Bağırsaktaki artmış kitle, bağırsağın içerisindeki kasları, bağırsağın içeriğini itmeye zorlar, bu da kabızlığı hafifletir. İspaghula’nın bağırsak hareketini iyileştirmesi birkaç gün sürebilir.

Ispaghula’nin obur adi psyllium
Ispaghula nedir?

psyllium tohumları


Psyllium esas olarak Hindistan’da yetiştirilen bir bitki olan Plantago ovata tohumlarından elde edilen çözünür bir liftir (1).
Bir besin takviyesi olarak kullanılır ve genellikle kabuk, granül, kapsül veya toz şeklinde bulunur. Ancak, müstahkem kahvaltılık gevrekler ve fırınlanmış ürünlerle de elde edilebilir (2).
Psyllium kabuğu, kabızlığı azaltmak için sıklıkla kullanılan bir lif takviyesi olan Metamucil’deki ana etken maddedir.
Mükemmel suda çözünürlüğü nedeniyle, psyllium suyu emebilir ve ince bağırsakta sindirime direnç gösteren kalın, viskoz bir bileşik haline gelebilir.
Sindirime karşı direnci, yüksek kolesterol, trigliserit ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca kilo yönetimine yardımcı olabilir ve ishal ve kabızlığı rahatlatabilir (2, 3, 4).
Dahası, diğer bazı güçlü lif kaynaklarının aksine, psilyum iyi tolere edilir (4).

Yararları

Psyllium çeşitli şekillerde bulunabilir ve birçok sağlık yararına sahiptir.


1. Psyllium Kabızlığı Hafifletir


Psyllium, yığın oluşturan bir müshil olarak kullanılır. Dışkı boyutunu artırarak çalışır ve bu nedenle kabızlığı rahatlatmaya yardımcı olur (5, 6).
Başlangıçta, mideden ince bağırsağa geçen kısmen sindirilmiş gıdalara bağlanarak çalışır.
Daha sonra su emilimine yardımcı olur, bu da dışkıların boyutunu ve nemini artırır. Son ürün daha büyük ve daha kolay geçirilebilir dışkıdır (3, 7, 8).

Bir çalışma, psilyumun, dışkıların nemi, toplam ağırlığı ve dokusu üzerinde buğday kepeğinden daha büyük bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur (9).
Bir başka çalışma, iki hafta boyunca günde iki kez 5.1 gram almanın, kronik kabızlığı olan 170 bireyde, su içeriğinin ve dışkı ağırlıklarının yanı sıra toplam bağırsak hareketlerinin sayısını önemli ölçüde artırdığını göstermiştir (10).
Bu nedenlerden dolayı, psyllium takviyeleri almak düzenliliği arttırır.
Alt Hat: Psyllium, kabızlığı hafifletmeye ve düzenliliğini arttırmaya yardımcı olan, yığın oluşturan bir müshil olarak bilinir.


2. İshal Tedavisine Yardımcı Olabilir


Psilyumun ishali rahatlattığı da gösterilmiştir.
Bunu, dışkı kalınlığını artıran ve kolondan geçişini yavaşlatabilen bir su emici ajan olarak hareket ederek yapar.
Bir çalışmada, radyasyon tedavisi alan 30 kanser hastasında psilyum kabuğunun ishali anlamlı olarak azalttığı gösterilmiştir (14).
Başka bir çalışma, günde üç kez lakülöz ile indüklenen diyabeti 3,5 gram olan sekiz kişiye uygulamıştır. Bunu yapmak mide boşalma süresini 69’dan 87 dakikaya çıkardı; bu da daha az bağırsak hareketi anlamına geliyordu (15).
Böylece psyllium hem kabızlığı önleyebilir hem de ishali azaltabilir, eğer problemleriniz varsa bağırsak hareketlerinizi normalleştirmeye yardımcı olabilirsiniz.
Alt Hat: Psyllium, dışkı boyutunu artırarak ve bağırsak yolundan geçişini yavaşlatarak ishalin tedavisine yardımcı olabilir.


3. Kan Şekeri Düzeylerini Düşürebilir


Lif takviyesi, bir öğüne glisemik cevabı kontrol ettiği ve insülin ve kan şekeri düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Bu özellikle, psilyum gibi suda çözünür lifler için geçerlidir (16, 17, 18, 19, 20).
Aslında, psyllium kepek gibi diğer liflerden daha iyi çalışır. Bunun nedeni, jel oluşturucu liflerin, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan yiyeceklerin sindirimini yavaşlatmasıdır (21, 22).
Bir çalışmada, sekiz hafta boyunca günde iki kez 5,1 gram psilyum içeren 56 diyabetik erkeğe tedavi edildi. Günlük kan şekeri düzeylerini% 11 azalttı (23).


Tip 2 diyabetlilerde yapılan diğer bir çalışmada, altı hafta boyunca günlük yüksek doz (günde üç kez beş gram) tüketildiğinde, kan şekeri düzeylerinde ilk iki haftada% 29 azalma olmuştur (19).
Psyllium yiyeceklerin sindirimini yavaşlatabildiğinden, yiyecekleri kendi başına değil, yiyecekle birlikte almanız önerilir, bu yüzden kan şekeri seviyenize daha fazla etki eder (22).
Günlük olarak en az 10.2 gramlık bir dozun daha düşük kan şekeri seviyelerini desteklediği görülmektedir (23, 24, 25).
Alt Hat: Psyllium, kan şekeri seviyelerini düzenleyen gıda sindirimini geciktirir. Yemeklerle alınan günlük 10.2 gramlık bir doz, kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde etkiliyor gibi görünmektedir.


4. Tokluk ve Kilo Kaybı icin yardimci Olabilir


Terazi, bir çatal, bir bıçak ve bir ölçüm bandı
Viskoz bileşikleri oluşturan psilyum gibi lifler iştahın kontrol altına alınmasına ve kilo kaybına yardımcı olabilir (20, 26, 27, 28).
Bir çalışmanın 12 sağlıklı katılımcısı, yemekten hemen önce 10.8 gram psilyum tüketmiştir.
Onlar önemli ölçüde deneyimlediler