[wordads]

Azla Yetinen Şehir Ankara..

Browse By

[wordads]

Denizsiz #şehir kanaatkardır.
 

Deniz tuhaf şeydir. Yüzünüzü denize verdiğinizde arkanızı dönersiniz insanlara. Bu yüzden, ancak deniz şehirlerinde yalnız kalabilir insan, denize kalır, kendine… mı? Bakacak tek şey insan yüzleridir. Bu yüzden insanlar kırıp dökmeye cesaret edemez birbirini kolay kolay. Murathan Mungan bir keresinde bunun için “Ankara’da oturma odası ahlakı vardır” demişti, “Oysa İstanbul’da bıçaklar ortadadır.”

Doğrudur, hem de nasıl ortadadır… Denizin şımartması belki de, herkes bıçaklarıyla birbirinin peşindedir. Dürüstlük mü bu? Yoksa insanların birbirine bakması için denizden daha “enteresan” olması gerektiği için mi?

Ama doğrudur. Ankara’da her şey oturma odalarında olur. Bakılacak bir deniz olmadığı için, insanlar sık sık ve uzun uzun birbirlerinin yüzlerine bakar. Yüzlerde işaretler varsa hakikaten, bunu en iyi Ankara’da yaşayanlar biliyor olmalıdır. Bıçaksız oturma odalarında insanlar birbiriyle yetinir. Tıpkı deniz olmadığı için havuzlarla yetinildiği gibi. Ama belki de her yokuşun sonunda deniz çıkacakmış gibi olan bu şehirde kurulan deniz düşleri, denizin kendisinden daha mavidir. Kesin olan bir şey var yine de. Ankaralılar’ın denizi İstanbullununkinden daha temizdir!

Cetvel çizgisi kafadan mı geçer?

 Ferhan Şensoy Ankaralılar’ın karşıdan karşıya geçerken “cetvelle çizilmiş gibi” herkesin sağdan yürüdüğünü söylüyordu. Böyle bir kanaat vardır ötede beride. Ankara’nın cetvelle çizilmiş bir şehir olduğu sanılır. O çizgilerin insanların kafalarının içinden geçtiği düşünülür üstelik. Evet dolmuş şoförleri kravat takar, evet taksiciler “sizli bizli”dir. Ama o Kafkaesk şoförler, o “siz”leri alıp, “O güzel gözlerinize ağlamak hiç yaraşmıyor küçük hanım. Size yakışan gülmektir” diye bir cümle kuruverdiğinde, kimi “sen”ler pek pespaye kalır, pek samimiyet yalanı…
Bu kent, insanlara siyaset yalanlarına inat her gün önemli sözcükler öğretir. Haysiyet, alçakgönüllülük, samimiyet, sessizlik, dostluk, mertlik, işini hakkıyla yapmak… Neden peki? Çünkü insanlar, arkalarını dönemezler burada birbirine. Dönüp gelecekleri yer yine birbirlerinin yüzüdür. Gidecek bir deniz yoktur. Bu yüzden Ankara’da tek başına olmakla yalnız kalmak arasında çok fark vardır.

Voices  Birthdays from 89

Ankara bana, İzmir’den gelmiş, denizle şımarmış küçük kızına birkaç sözcük öğretmişti. Bunu, İstanbul’da artık hiç bilinmeyen katı bir usta – çırak ilişkisiyle yapmayı tercih etmişti: Gözyaşı mecburidir! Kin bırakmayan, hayatı, insanları gördükçe affedilen, hem de nasıl çabucak affedilen gözyaşıyla…

İstanbul mu? O “işini bilen”, tombul kadın… O, bu sözcüklerle hep alay etti. Çok “işe yarayan” yeni sözcüklerden bahsetti. Ben şimdi Ankara’da Mülkiyeliler Birliği Lokali’nde o “işini bilen” kadının dayattığı sözcüklerden bahsediyorum. Kimse gülmüyor. Hiç gülmüyoruz.

“Bu kadar çok genelleme mutlaka hatalıdır” diye düşünecek oluyorum… O sırada Kuğulu Park’ta bir kadın ağlıyor. Garson, hiçbir şey sormadan masaya bir mendil bırakıyor…

http://www.milliyet.com.tr/2000/04/22/yasam/zece.html
 

About the Author
Azla Yetinen Şehir Ankara -  - Azla Yetinen Şehir Ankara.. - Mahir - this world is not for cowards

#ankara, #turkey

s
search
c
compose new post
r
reply
e
edit
t
go to top
j
go to the next post or comment
k
go to the previous post or comment
o
toggle comment visibility
esc
cancel edit post or comment
%d bloggers like this: