aslan yeli lions mane mushroom mantar.guru

Aslan Yeli – Lions Mane

Aslan yelesi mantarı – Hericium Mantarı – Tıbbi Mantar.


Yüksek protein, düşük yağ ve yüksek besin değeri bakımında önemlidir. Beijing Instute of Food`un yaptığı araştırmaya göre her 100 g mantar

26,3 g protein,
4,2 g yağ,
44,9 g karbonhidrat,
6,4 ham selüloz,
10,2 g su,
856 mg fosfor,
18 mg demir,
2mg kalsiyum,
0,69 mg B1 vitamini,
1.89 g B2 vitamini,
0.01 mg karoten ve
323 kkal enerji içermektedir.,


Yüksek düzeylerde D-glukan ve ergosterol da içerir. Hericium erinaceus, nöron (sinir hücresi) onarımını, yenilenmesini ve miyelinasyonu sağlayan, Sinir Büyüme Faktörü sentezini güçlü bir şekilde uyaran hericenon ve erinacin içerir. 


Hericium erinaceus, Lion’s Mane, Maymun Başı, Houtou, Igelstachelbart, Pom Pom Blanc, Kirpi Mantar, Satyr’un Sakalı 

Diğer adları

Lions Mane Mantarı Faydaları
– Güçlü antioksidan bileşikleri içerdiğinden vücutta oluşma ihtimali olan kanserli hücreleri yanı sıra oluşmuş olan hücrelerle bile savaşır. Vücudu kansere karşı daha güçlü bir hale getirir. Tedavilerde kullanıldığında iyileştirici özelliği olduğu tespit edilmiştir. 

– En önemli özelliği arasında sinir sistemine etkileri vardır. Sinir uyarıcılarının hasara uğramasını önleyerek vücut içindeki sinir sinyallerinin daha sağlıklı bir şekilde beyne ulaşmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde unutkanlığın yanı sıra iskelet sistemine de katkı sağlar. Vücut hareketlerindeki komplikasyonları düzenler. 

– Sinir sistemine olduğu sindirim sistemini de olumlu etkiler. Özellikle boğazdan mideye kadar olan tüm bölümlerde ortaya çıkan ülser hastalığı ve gastrik gibi mide rahatsızlıklarının yaşanma riskini azaltır. Ülsere neden olan olan toksin ve zararlı bakterileri idrar yolu ile atmaya yardımcı olur. 

– Uzmanlar özellikle bu besinin hamilelik ve ergenlik zamanında haftada en az iki defa tüketilmesini önlüyor. Bunun nedeni hamilelik sürecinde kadında değişen hormonların olumsuz etki oranını azaltmanın yanı sıra bebeğin gelişimine katkı sağlamasıdır. Aynı zamanda ergenlik dönemindeki hormonsal değişimlere de iyi gelir. 

Anti-Kanser Etkileri
Özefageal ve gastrik kanserlerde tedaviye yardımcıdır, kanser hastalarının yaşam süresini uzatabilir. 

Sindirim Sistemine Etkileri
Uygun sindirimi destekler; gastrik ve düodenal ülserlere ve gastrite karşı etkilidir. 

Bağışıklık Sistemine Etkileri
Gastrointestinal sistemi çevresel toksinlere, inflamasyona ve tümör oluşumuna karşı korur. Bir protokolün parçası olarak kullanılan bir ekstresi farelerde T ve B lenfositlerini arttırmıştır. 

Sinir Sistemine Etkileri
Japonya`da alınan bir patente göre, bu mantarda, sinir hücresi büyüme faktörü sentezini kuvvetli bir şekilde uyaran eninacines maddesi üretilmektedir. Bu bileşik, sinir hücrelerinin (nöronlar) tekrar büyümesini uyarır. Bu sebeple yaşlanmadan dolayı bunaklığın, Alzheimer hastalığının ve inmeden (felç) dolayı meydana gelen nörolojik travmanın tedavisinde, motor cevabın ve kavrama fonksiyonunun geliştirilmesinde tesirli olduğu ifade edilmektedir.